MEKSA Mal ve Hizmet Üretim Birimleri İşletmesi,Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme yapmakla yetkilendirilmiş kuruluştur.

LİNKLER
    HAKKIMIZDA
    PROJELER
    İLETİŞİM
SUNUŞ
Türkiye’ de meslek eğitimi ve istihdamın yolu, yanlış ama yaygın bir algılama ve uygulama ile üniversitelerden geçmektedir. Oysa üniversitelerin asıl işlevi bu olmamalıdır. Bilimsel araştırma ve bilgi üretimi ihmal edilmekte, üniversite okul düzeyine düşmüş olmaktadır.
Buna karşılık orta öğretim düzeyinde gerçekleşmesi gereken nitelikli insangücü eğitimi, eskimişve istihdam gereklerini karşılamayan, çok parçalı ve çok pahalıya malolan bir örgün eğitim modeliyle karşılanmaya çalışılmaktadır.1977 ve 1986 yıllarında çıkarılan 2089 ve 3308 sayılı yasalar okul ve işyeri bütünlüğünden oluşan ikili meslek eğitimi modelini uygulamaya sunmuş olsalar da, model henüz başarıya ulaşmamıştır. Nedeni, pratik eğitimin cereyan etmesinin öngörüldüğü işletme kanadının yeterince düzenlenmemiş ve işveren kesiminin ve meslek kuruluşlarının yeterli ilgi ve katılımının sağlanmamış olmasındandır. Bunun tek istisnası 1991 yılında 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Yasası’ nda bu yönde yapılan olumlu değişikliktir.
İşte MEKSA, bu boşluğun nasıl doldurulması gerektiğini yaklaşık 22 yıldır model projelerle, eğitim merkezleri ile ve katılımcı bir anlayışla göstermeye çalışmaktadır. Bu yolda bir hayli mesafe alınmış olsa da, alınacak olan mesafe daha uzundur. MEKSA’ nın eğitim ve istihdam konusunda kamu kesiminin ve özel kesimin önde gelen uzmanlık kuruluşlarını içeren geniş katılımlı yapısı, başarı vaadeden çalışmalar için uygun bir platform oluşturmaktadır.
PROJE LİNKLERİ
LİNKLER
TANITIM KATALOĞU
TANITIM VİDEOSU
Yakında...
MART AYI MESLEKİ YETERLİLİK SINAV PROGRAMI...
16 Mart 2015 tarihinde MEKSA Merkez ofiste(Ankara) gerçekleştirilen motosiklet bakım onarımcısı sınavında başarılı olan adaylar mesleki yeterlilik belgelerini aldılar. 27-28-29 Mart tarihlerinde İstanbul ilinde motosiklet bakım onarımcısı(13UY0123-4), Otomotiv elektrome........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 24 Mart 2015 Salı
  
MYK Gözetim Denetimi...
16-17 Mart 2015 tarihlerinde geçekleştirilen MYK gözetim denetimi kapanış toplantısı, MYK sınav ve belgelendirme dairesi başkanı Mehmet ORDUKAYA, MEKSA Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. C. Sencer İMER, Baş denetçi Cezmi Kürşat ÖZCAN, Yard. denetçi Ayşegül Alev AYDIN, MYK ........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 18 Mart 2015 Çarşamba
  
Otomotiv Sektöründe Mesleki Yeterlilik Belgeleri Sahiplerini Bulmaya Devam Ediyor ...
1-2-3 Şubat 2015 tarihinde İstanbul Maslak'ta gerçekleştirilen Otomotiv Elektromekanikçisi (11UY0020-5) ve Motosiklet Bakım Onarımcısı sınavlarında başarılı olan adaylara TÜRKAK ve MYK onaylı Mesleki Yeterlilik Belgeleri verildi. İstanbul ilinde Mart ayı içerisinde y........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 3 Mart 2015 Salı
  
Sarıyer Belediyesi: MEKSA Ruhsatlandırmada çözüm ortağımızdır...
MEKSA Belgelendirme Müdürü Nisan Zorlu ve Mesleki Eğitim Koordinatörü Ali Kadir Mutlu Sarıyer Belediyesi Ruhsat Dairesi Müdürü Osman Demir’i makamında ziyaret etti. Maslak’ın Sarıyer'e bağlanması neticesinde, sanayi esnafının Şişli belediyesinden almış oldukları i........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 3 Mart 2015 Salı
  
ÖSYM Grup Güvenlik çalışanlarına 2 ayrı EĞİTİM: MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ ve ETKİN İLETİŞİM Eğitimi ...
ÖSYM'de Grup Güvenlik çalışanlarından bir gruba "MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ ve ETKİN İLETİŞİM" Eğitimi ve bir diğer gruba da "GENEL TEMİZLİK VE HİJYEN" Eğitimi verildi. Mesleki ve kişisel gelişim amaçlı eğitimler sonunda yapılan anket sonuçlarına göre, katılımcıların büyük çoğu........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 28 Ocak 2015 Çarşamba
  
KADINLAR, YENİ GİRİŞİMCİLİKTE DAHA İSTEKLİ...
Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB), İŞKUR'da kayıtlı işsizlere meslek kazandırma, çalışanlara meslek geliştirme eğitimleri dışında, ilimiz ve ülkemizin iş dünyasına yeni girişimciler kazandırmak amacıyla Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri de düzenle........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 22 Ocak 2015 Perşembe
  
ÖSYM'de çalışacak Grup Güvenlik Personeline, MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ ve ETKİN İLETİŞİM Eğitimi-AN...
MEKSA VAKFI/Ankara Eğitim Merkezi'nde, ÖSYM'de çalışacak Grup Güvenlik Personeline, “MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ ve ETKİN İLETİŞİM ” Eğitimi verildi. 8 saat süren eğitim sonunda, kursiyerlere eğitime katılım sertifikaları dağıtıldı. MEKSA VAKFI, işsizlere, işe yeni başlayacakla........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 9 Ocak 2015 Cuma
  
Bakan Yardımcısı Halil ETYEMEZ'i ziyaret...
Vakfımız tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sn. Halil ETYEMEZ makamında ziyaret edildi. Söz konusu ziyareti gerçekleştiren Adana & Antalya Proje Başkanı Elif ALPER DELİCE ve Belgelendirme Müdürü Nisan ZORLU, çalışan kişilerin mesleki yeterliliklerin ........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 18 Aralık 2014 Perşembe
  
İLK İNGİLİZCE MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİ VERİLDİ...
Otomotiv elektromekanikçisi seviye 5 mesleğinde, ilk ingilizce Mesleki Yeterlilik Sertifikaları ve kimlikler, MEKSA tarafından verilmiştir. Belge sahiplerinin başarılarının devamını dileriz. https://www.facebook.com/meksabelgelendirme?fref=ts........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 18 Aralık 2014 Perşembe
  
Mesleki yeterlilik belgeleri sahipleriyle buluştu....
31 ekim 1&2 kasım tarihleri arasında İstanbul Maslakta gerçekleştirilen Otomotiv mekanikçisi- 4 ve otomotiv elektromekanikçisi-5 sınavlarında başarılı olan adaylar, MYK ve TÜRKAK onaylı Mesleki Yeterlilik Belgeleri'ni aldılar. Tüm katılımcıları tebrik ediyoruz. Aralık........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 23 Kasım 2014 Pazar
  
MYK sınav programı...
MEKSA Vakfı, MYK tarafında YB-0016 numara ile otomotiv mekanikçisi, otomotiv elektromekanikçisi ve motosiklet bakım onarımcısı mesleklerinde yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşudur. Ekim ayının ilk haftası İstanbul ilinde açılacak sınav programına katılabilmek iç........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 19 Eylül 2014 Cuma
  
  İLETİŞİM

Adres :
CEVAD DÜNDAR CAD. NO:19
06370 OSTİM-ANKARA
Telefon :
0 (312) 354 43 66
Fax :
0 (312) 354 15 58
E-posta :
meksa@meksa.org.tr


  GOOGLE MAPS

Adresi daha büyük bir haritada görüntüle: MEKSA


KAPAT